Sprawy młodzieżowe

Na chwilę obecną, w tym zakresie działamy na poziomie wymagalnego minimum. Miałem okazję zobaczyć jak funkcjonuje brydż akademicki na turnieju PŁ i młodzieżowy na eliminacjach OOM w Warszawie. W obu przypadkach wiemy co należy zrobić, aby dokonał się wyraźny postęp. W tym miejscu serdecznie dziękuję Henrykowi Chojnackiemu i Łukaszowi Gałasińskiemu za wiele bezcennych informacji. Niestety mamy permanentne kłopoty z odzyskiwaniem pieniędzy z klubu MKS Metalowiec, które zostały wypracowane przez młodzież w ubiegłym roku. Do podjęcia są decyzje dotyczące całej struktury funkcjonowania młodzieży w naszym WZBS-ie. Mamy następujące możliwości:

  • pozostawić młodzież w MKS Metalowiec
  • utworzyć UKS w strukturach AZS Politechnika Łódzka
  • utworzyć UKS przy WZBS Łódź
  • utworzyć jakąś strukturę mieszaną

Podstawowym ograniczeniem są pieniądze. Otrzymujemy je w danym roku na bazie osiągnięć z roku minionego (oczywiście po spełnieniu jeszcze innych wymogów formalnych). Jednak nie „idą” one wprost za młodzieżą. Wyjście z MKS Metalowiec może wiązać się z ich utratą. Praktycznie przesądzona jest nasza współpraca z AZS PŁ. Powinno to zaowocować również innymi korzyściami dla WZBS-u, takimi jak większe otwarcie na młodzież akademicką, dostęp do bazy lokalowej na potrzeby szkolenia czy turniejów, jak również możliwość skorzystania z większych doświadczeń organizacyjnych przy dużych imprezach. Doświadczenie pokazuje, że obecnie najsprawniej funkcjonują te WZBS-y, które współpracują ze sportem akademickim – dolnośląski i mazowiecki. Pozostaje pytanie czy zostać w strukturach MKS Metalowiec na kolejny rok. Utworzenie UKS przy WZBS-ie wiązałoby się z pozyskaniem osoby, która wzięłaby na swoje barki wszystkie formalności związanie z funkcjonowaniem takiego klubu. Chyba, że pan Henryk Chojnacki zgodziłby się kolejny rok tym zajmować.

Nie zmienia to faktu, że musimy zadbać o odpowiednią kadrę instruktorską. Chciałbym aby z naszego województwa minimum 3 do 5 osób wzięło udział w kursie instruktorskim 15-21.08.2016r. Postaram się uzyskać środki na dofinansowanie udziału w tym kursie przynajmniej dla młodzieży i studentów. Na dziś koszt wyjazdu to 750 zł, planuję dofinansowanie na poziomie 400-500 zł. Dofinansowanie będzie powiązane ze zobowiązaniem się do stworzenia i poprowadzenia grupy. Szczegóły zostaną dopracowane w terminie późniejszym.

Informacja o kursie instruktorskim zostanie rozpropagowana w powiatach województwa łódzkiego, mam nadzieję że znajdziemy również w terenie osoby, które mogłyby rozpocząć działalność szkoleniową. Myślę, że możemy im w tym pomóc. Planuję zebrać w jakiejś uporządkowanej formie informacje przydatne do pozyskiwania funduszy z miasta na potrzeby szkolenia. Wiem, że takie są. Na początek zbierzemy informacje z naszego województwa, w najbliższej perspektywie skontaktuję się z prezesami innych WZBS – ów, aby dowiedzieć się jak to jest robione u nich. Chciałbym aby taki dokument powstał do końca czerwca. Myślę, że mogłoby to zachęcić dodatkowe osoby do wzięcia udziału w kursie instruktorskim.

Mam słowną deklarację, że opiekę nad nowymi instruktorami obejmie Włodek Krzysztofczyk. Nie chciałbym zmarnować Jego potencjału, a z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że należy stworzyć dla Włodka możliwości zarabiania na bazie jego wiedzy brydżowej. Być może, będzie temu służyła współpraca z AZS PŁ. Brydż na Uniwersytecie Warszawskim i SGPiS jest przedmiotem fakultatywnym. Możliwe, że wspólnie z AZS uda nam się zrobić to samo na Politechnice Łódzkiej.

Jedna myśl na temat “Sprawy młodzieżowe

Dodaj komentarz